PSVReal MadridFC BarcelonaManchester UnitedManchester CityLiverpool FCFC BayernInter MilanAC MilanParis SGCeltic FCFC PortoWest HamFeyenoordAjaxArsenalChelseaBorussia DortmundTottenhamAS RomaNapoli

Mintgroen jubileum: Benevento derde shirt 2026-2027

Het Benevento derde shirt 2026-2027 is mintgroen, en onderin staat een enorme dubbele X. Die twee letters zijn geen decoratie. Ze staan voor twintig jaar sinds de familie Vigorito de club overnam, en de club noemt het tenue op de eigen site dan ook gewoon de terza maglia celebrativa. Nike maakte het, IVPC staat er groot op, en sinds maandag 20 juli ligt het in de winkel aan de Via del Pomerio.

Voor de supporters is dit het shirt van de drie waar het meeste aan vastzit. Het thuisshirt en het uitshirt vertellen een verhaal over kleur en over herstel. Dit exemplaar vertelt over mensen, en over een vrijdag in het voorjaar van 2006 die volgens de club alles veranderde.

Benevento derde shirt 2026-2027
Beeld: officieel persmateriaal Benevento Calcio/Nike

Een ja-woord in het voorjaar van 2006

De clubwebsite vertelt het zonder omhaal. Oreste Vigorito zei destijds tegen Ciro dat ze, als ze Benevento wilden kopen, hun hand maar even voor hun ogen moesten houden en de rekensom later moesten maken. Die zin staat letterlijk in de aankondiging van het shirt, en hij verklaart waarom de club het over een kleine revolutie in het Italiaanse voetbal heeft.

Twintig jaar later is dat verhaal een merk op zich geworden. De club schrijft dat de dubbele X niet alleen twintig betekent, maar ook een kruisje is om gerealiseerde wensen af te vinken, ook de wensen waarvan je nooit had durven zeggen dat je ze had. Dat is precies het soort zin dat je op een tribune hoort en zelden in een persbericht leest.

De dubbele X op het Benevento derde shirt 2026-2027

Kijk naar de productfoto in de clubshop en het wordt interessant. Die dubbele X is niet als vlak gedrukt. Hij is opgebouwd uit honderden kleine silhouetten van boompjes, in een iets donkerder groen dan de ondergrond, die samen de vorm van de twee letters vormen. Daaronder liggen losse blauwe penseelstreken die schuin over de buik lopen en de contouren net iets laten uitwaaieren.

Van veraf zie je dus alleen een grote, vage X-vorm op de onderste helft van het shirt. Van dichtbij valt het uiteen in tientallen losse elementen. Dat is een fijne truc, want een jubileumcijfer over de hele buik zou snel bombastisch worden, en op deze manier moet je er even naar zoeken.

Mintgroen met hemelsblauwe mouwen

De basiskleur is een zacht mintgroen dat je zelden in Italiaans clubvoetbal ziet. De mouwen zijn in raglansnit uitgevoerd in een veel feller hemelsblauw, met aan het uiteinde weer een mintgroene boord, zodat er een duidelijke breuk ontstaat tussen romp en arm. De V-hals is mintgroen gehouden. Nike zet de swoosh in zwart linksboven, het clubembleem met de heks staat rechts, en de zwarte letters van IVPC met energia pulita eronder lopen over de borst. Op de rechtermouw prijkt het oranje logo van een consortium dat de club als partner voert.

Waarom dit seizoen anders voelt

De club koppelt het jubileum expliciet aan de sportieve situatie. In dezelfde tekst noemt Benevento 2026-2027 het seizoen van de terugkeer in de cadetteria, het Italiaanse woord voor de Serie B, en in de officiele wedstrijdberichten staat inmiddels Serie BKT 2026 2027 boven de aankondigingen. Een feestshirt in een jaar van degradatie zou wrang zijn geweest. Nu valt het samen met een promotie.

Interessant is ook de volgorde waarin de drie tenues verschenen. Het derde shirt kwam als eerste in de winkel te liggen, op 20 juli, drie dagen voor het thuisshirt en een week voor het uitshirt. Clubs bewaren hun bijzondere tenue meestal voor het laatst. Benevento zette het jubileum juist vooraan, alsof het seizoen daarmee moest beginnen.

De club omschrijft het shirt zelf als een kleine tussenstop, een expositieruimte waar iedere supporter zijn eigen mooiste beeld van die twintig jaar in kan hangen. Een doelpunt in de slotminuut, een wedstrijd lang verdedigen op de rand van het strafschopgebied, die ene redding waarvan je bijna flauwviel. Dat zijn de voorbeelden die de club zelf noemt.

Tachtig euro, tot en met maat XXXL

In de officiele webshop kost het shirt 80 euro, hetzelfde bedrag als het thuis- en uitshirt. Het maatbereik gaat hier verder dan bij de andere twee: van XS tot en met XXXL, waar het uitshirt bij XXL stopt. Ook hier kun je in het bestelformulier een naam en een rugnummer laten toevoegen.

De verkoop begon op maandag 20 juli om half zes in de fysieke winkel aan de Via del Pomerio. Online bestellen kan via dezelfde shop, waar boven de honderd euro geen verzendkosten worden gerekend voor leveringen binnen Italie. Op de winkelpagina staat verder dat orders vanaf 12 augustus in behandeling worden genomen.

De aankondiging zelf hield de club sober. Op het campagnebeeld dat erbij hoort, staat het shirt half verscholen in turquoise rook, met het clubembleem eronder en de woorden Third Special Kit erboven. Nike deelt de bovenrand met de eigen Team Wear-signatuur. Van het ontwerp is op dat beeld nauwelijks iets te zien, wat de productfoto in de webshop des te belangrijker maakt voor wie het patroon wil beoordelen.

Jubileumshirts zijn zelden zo letterlijk als dit, en juist daarom werkt het. Wie benieuwd is welke clubs deze zomer nog meer een verjaardag in hun tenue verwerkten, vindt op voetbal12.nl de rest van de nieuwe voetbalshirts.

Fout gevonden in dit artikel?Meld het via onze contactpagina

Daan Koopman

Daan Koopman is sportjournalist en voetbalshirtliefhebber uit Rotterdam. Hij groeide op met de shirts van Feyenoord en raakte al vroeg gefascineerd door de verhalen achter ontwerpen. Daan schrijft voor voetbal12.nl over nieuwe voetbalshirts, de samenwerking tussen clubs en merken en de culturele betekenis van tenues voor supporters. Hij heeft een scherp oog voor details, van geborduurde emblemen tot retro-geïnspireerde ontwerpen, en volgt naast de Eredivisie ook de Bundesliga, Premier League en Champions League op de voet.