PSVReal MadridFC BarcelonaManchester UnitedManchester CityLiverpool FCFC BayernInter MilanAC MilanParis SGCeltic FCFC PortoWest HamFeyenoordAjaxArsenalChelseaBorussia DortmundTottenhamAS RomaNapoli

Tachtig jaar later: RC Strasbourg derde shirt 2026-2027

Het RC Strasbourg derde shirt 2026-2027 grijpt terug naar een seizoen dat in de Elzas nooit helemaal is weggezakt: 1946-1947. Toen verschenen er voor het eerst verticale banen op de borst van een Strasbourg-speler, meldt de clubwebsite, en tachtig jaar later staan ze er weer. Alleen niet in de kleuren die u zou verwachten. Het Racing draagt het tenue voor het eerst tegen Olympique Marseille.

Een seizoen dat bleef hangen

Om te begrijpen waarom adidas juist dat jaartal uit de kast trekt, moet u weten wat er in 1946-1947 gebeurde. De club eindigde als derde in het Franse kampioenschap en haalde de finale van de Coupe de France, zo staat op de clubwebsite. In datzelfde seizoen brak Paco Mateo door, een speler die volgens het Racing later ook nog voor Valencia CF en FC Barcelona zou uitkomen.

Frankrijk kwam net uit de oorlog. Voetbal was terug, de competitie draaide weer, en Strasbourg speelde het beste seizoen dat de generatie zich kon herinneren. Dat de strepen daar toevallig bij hoorden is het soort detail dat pas veel later betekenis krijgt. In de decennia erna keerden ze telkens terug, aldus de clubwebsite, in wisselende kleuren, wisselende breedtes en telkens net iets anders opgevat.

RC Strasbourg derde shirt 2026-2027
Beeld: officiele webshop van RC Strasbourg Alsace

En nu dus opnieuw, maar op een donkere ondergrond. Zwart en diepblauw wisselen elkaar af, waardoor het geheel volgens de club bewust rustig en lifestyle-achtig blijft. Dat klopt met wat je op de foto’s in de eigen webshop ziet: dit is geen shirt dat om aandacht schreeuwt. Het is er eentje die je pas van dichtbij goed leest.

Waarom het RC Strasbourg derde shirt 2026-2027 zo rustig oogt

Twee dingen houden het tenue bij elkaar. Het eerste is de kraag, die het retrogevoel volgens de clubwebsite versterkt. Het tweede zijn de drie witte adidas-strepen op de schouders, die het contrast leveren dat een donker shirt nodig heeft om niet in een grijze massa te veranderen.

Het derde element is het meest sprekende. Op de borst keert het clubembleem van 1946-1947 terug, meldt het Racing, en dat is een knipoog die alleen echt aankomt bij wie de clubgeschiedenis kent. Voor de rest van de wereld is het gewoon een mooi ouderwets logo. Voor Straatsburg is het dat seizoen.

RC Strasbourg derde shirt 2026-2027
Beeld: adidas-packshot via de officiele webshop van RC Strasbourg Alsace

Op de detailbeelden in de clubwebshop is nog iets te zien dat niet in het persbericht staat: in de nek is de leus “Jetzt geht’s los” op de stof gezet. Duits, in een stad waar Duits en Frans al eeuwen door elkaar heen lopen. Wie de Meinau kent, hoeft daar verder geen uitleg bij.

Voorop staat Winamax als hoofdsponsor, op de achterkant is Soprema te zien. Beide namen staan er in wit, wat op zwart en diepblauw voldoende is om leesbaar te blijven zonder de banen te doorbreken.

Er zit ook een praktische kant aan die keuze voor donker. Een derde tenue moet in de Ligue 1 kleuren vermijden die met te veel tegenstanders botsen, en het klassieke blauw-wit van het Racing komt in Frankrijk op te veel plekken voor. Zwart met diepblauw omzeilt dat probleem in een keer. Dat de club daar meteen een verhaal van tachtig jaar oud aan kon vastknopen, is de winst.

Het is bovendien niet de eerste keer dat adidas en het Racing samen in het archief duiken. De clubwebsite benadrukt dat de 120-jarige geschiedenis van de club opnieuw als vertrekpunt diende, net als bij eerdere tenues in deze samenwerking. Wat dit shirt onderscheidt, is dat de verwijzing niet in een klein detail is weggestopt maar de hele voorkant bepaalt.

Vergelijk het eens met de vorige

Het is verleidelijk om dit tenue naast het derde shirt van vorig seizoen te leggen. Dat was een ander verhaal: het Racing bracht in 2025-2026 een apart shirt uit voor de Conference League, dat nog altijd in de clubwebshop te vinden is. Dit keer koos de club niet voor een Europese uitzondering maar voor een derde shirt dat gewoon in de Ligue 1 wordt gedragen, en dat maakt de historische verwijzing meteen een stuk zwaarder.

Wat ook opvalt is de terughoudendheid. De strepen zijn breed maar niet schreeuwerig, de kleurcombinatie is bijna monochroom, en er is nergens geprobeerd het verhaal met een extra print of tekst in de stof te duwen. In een seizoen waarin veel clubs hun derde tenue volgooien met patronen, is dat een keuze.

Het shirt is er in een authentieke uitvoering, die volgens de webshop van het Racing 115 euro kost. Een goedkopere replica stond op het moment van schrijven nog niet in de webshop. Het tenue is vanaf de presentatie direct verkrijgbaar in de onlineshop van de club en in de officiele Racing-winkels, meldt de clubwebsite.

RC Strasbourg derde shirt 2026-2027
Achterzijde. Beeld: officiele webshop van RC Strasbourg Alsace

Blijft de vraag hoe het straks op het veld werkt. Tegen Marseille, in een stadion dat zelden stil is, moet zo’n donker tenue het hebben van de witte schouderstrepen en de kraag. Op televisie zal het zwart en het diepblauw vermoedelijk in elkaar overlopen, en dan blijft er een shirt over dat vooral egaal donker oogt. Van dichtbij is het een heel ander verhaal.

Tachtig jaar is een lange tijd om een ontwerpidee levend te houden. Dat het Racing dat lukt zonder in nostalgie te blijven steken, komt doordat de club niet het shirt van 1947 heeft nagemaakt maar alleen het principe erachter. Wie wil zien welke andere clubs deze zomer in hun archief zijn gedoken voor hun derde tenue, kan daarvoor terecht in het shirtnieuws op voetbal12.nl.

Fout gevonden in dit artikel?Meld het via onze contactpagina

Lieke Smeets

Lieke Smeets combineert haar liefde voor voetbal met een achtergrond in mode en textiel. Ze studeerde Fashion Design in Arnhem en werkt als styliste, maar haar hart ligt bij de voetbalcultuur. Lieke schrijft voor voetbal12.nl over de esthetiek van nieuwe voetbalshirts, samenwerkingen tussen clubs en grote merken en de manier waarop voetbaltenues steeds vaker hun weg vinden naar de straat. Ze volgt alle grote shirtlanceringen op de voet en heeft een bijzondere interesse in limited editions en bijzondere collaboraties.