
Het FC Aarau derde shirt 2026-2027 draagt een traditie mee die volgens de webshop van de club in 1526 voor het eerst zwart op wit werd vastgelegd. Vijf eeuwen later loopt diezelfde stoet nog altijd door de Aarauer Altstadt, en dit najaar loopt hij dus ook over de borst van een voetbalelftal. De club presenteerde het shirt op vrijdag 28 augustus, een paar uur voordat de spelers het voor het eerst aantrokken.
Bachfischet. Voor wie nooit in het kanton Aargau is geweest, klinkt het als een willekeurig Zwitsers woord. In Aarau is het het jaarlijkse feest rond de Stadtbach, met een lampionoptocht die door de verduisterde binnenstad trekt. De club noemt het in het eigen bericht het oudste nog levende gebruik van Zwitserland.
Van 1526 tot de Unesco-lijst
De webshop van FC Aarau is op dit punt preciezer dan het persbericht. Daar staat dat het Bachfischet in 1526 voor het eerst schriftelijk werd vermeld en sindsdien ononderbroken wordt beoefend, en dat het gebruik op de Unesco-lijst van immaterieel cultureel erfgoed is opgenomen. Vijfhonderd jaar later valt dat jubileum samen met een voetbalseizoen, en de club heeft die kans met beide handen aangegrepen.
Dat het uitgerekend het derde shirt is geworden, is logischer dan het lijkt. Het thuis- en uittenue liggen vast in clubkleuren; het derde shirt is de plek waar een club iets mag vertellen. FC Aarau, opgericht in 1902 en thuis in het Brügglifeld, gebruikt die ruimte hier voor de stad in plaats van voor de club.

Wat de lampions op het FC Aarau derde shirt 2026-2027 vertellen
De voorkant is het mooiste stuk. Op een donkerblauwe ondergrond breekt een wolk van roze, magenta en violet licht open, alsof je met je ogen half dichtgeknepen naar een rij brandende lampionnen kijkt. Volgens de clubwebsite symboliseert precies dat de traditionele lampionoptocht door de verduisterde oude stad. Het is geen print die je meteen als voetbalshirt herkent, en dat is de bedoeling.
De kraag is diepblauw en omgeslagen, wat het shirt een klassieke snit geeft. Op de borst staan de sponsors in wit foliedruk en het clubwapen in wit driedimensionaal siliconen, meldt de club; bij de kindermaten zijn wapen en logo’s gesublimeerd in plaats van opgelegd. Craft, dat als partner op de clubwebsite staat vermeld, zette zijn eigen logo eveneens in wit op de linkerborst.
De plattegrond op de rug

Draai het shirt om en het verhaal gaat verder. Op de rugzijde lopen dunne lijnen die samen de plattegrond van de Aarauer Altstadt vormen, met daarin de loop van de Stadtbach en de route die de lampionoptocht aflegt. Vlak onder de kraag staat in klein wit schrift het refrein “Fürio, de Bach brönnt”, volgens de webshop een regel uit het lied dat bij de optocht hoort. In de tailleband is het opschrift “500 Jahre Bachfischet” verwerkt.
Zoveel tekst en cartografie op één shirt kan snel rommelig worden. Hier redt de donkere basis het ontwerp: de lijnen zijn ingehouden getekend, dieper van tint dan de lichtwolk, en vallen pas op als je er dichtbij staat. Precies zoals een stadsplattegrond zich ’s avonds ook gedraagt.
Prijs, debuut en waar het shirt ligt
De club noemde bij de presentatie een verkoopprijs van 129 Zwitserse frank, en 89 frank voor kindermaten. In de webshop staat het volwassenenmodel inmiddels vanaf 119,35 frank, onder artikelnummer FCA-0224. Het shirt is gemaakt van honderd procent gerecycled polyester en valt volgens diezelfde webshop aan de kleine kant, dus een maat groter bestellen is geen overbodige tip.
Dat prijskaartje verdient een kanttekening. In dezelfde webshop staan het thuis- en het uitshirt van dit seizoen allebei op 91,60 frank. Het derde shirt is dus bijna dertig frank duurder dan de twee tenues die de spelers wekelijks dragen, en dat verschil zit hem in de afwerking: het opgelegde siliconen wapen en de foliedruk maken van dit shirt volgens de webshop nadrukkelijk een Sondertrikot. Het clubwapen in siliconen zit bij deze uitvoering bovendien standaard in de prijs, terwijl je daar bij andere shirts voor bijbetaalt.
Verkrijgbaar is het op drie plekken, aldus de club: aan de fanstand in het Brügglifeld tijdens de thuiswedstrijd, direct online, en vanaf zaterdag in de pop-upstore in de Aarauer Altstadt aan de Ziegelrain 3. Een rugnummer en naam kun je erbij bestellen, ook in wit.
Het debuut kwam er meteen. De eerste ploeg speelde het shirt in op 28 augustus in de thuiswedstrijd tegen Neuchâtel Xamax FCS, en volgens de club zal het daarna vooral in de Zwitserse beker terugkeren. Dat is een keuze die past bij het karakter van het tenue: de beker is in Zwitserland het toernooi waarin dorpen en steden zich een avond lang laten zien.
Wat dit shirt bijzonder maakt, is dat het geen retrokopie is en geen abstract kleurexperiment. Het is een stad die haar eigen verhaal aan een voetbalclub uitleent, met een jaartal, een lied en een kaart als bewijs. Dat komt niet vaak voor, zeker niet in de Challenge League.
Wie meer van dit soort shirts met een verhaal wil zien, vindt op voetbal12.nl de nieuwe tenues uit de Zwitserse competities naast alle andere releases van dit seizoen.






















